Nieznane sÄ… poczÄ…tki szkoÅ‚y w CheÅ‚mcach. W ksiÄ™gach koÅ›cielnych z I poÅ‚. XV wieku można znaleźć jednak takie zdanie: „Od niepamiÄ™tnych lat istnieje tu szkoÅ‚a”. Jak można domniemywać zwrot „od niepamiÄ™tnych lat zostaÅ‚ sformuÅ‚owany na podstawie wspomnieÅ„ najstarszych ówczeÅ›nie żyjÄ…cych mieszkaÅ„ców, czyli co najmniej 100 lat wstecz. SzkoÅ‚a wówczas byÅ‚a utrzymywana przez proboszcza z jego wÅ‚asnych funduszy i prawdopodobnie zajÄ™cia odbywaÅ‚y siÄ™ w budynkach koÅ›cielnych.
W ksiÄ™gach koÅ›cielnych istniejÄ… także wzmianki o szkole z późniejszych okresów. Lokalizacja budynku szkolnego z XIX wieku znana jest już na pewno. Stoi on do dnia dzisiejszego, a mieszkaÅ„cy nazywajÄ… go domem gminnym.
Po rozbiorach CheÅ‚mie należaÅ‚y do Prus i dlatego oprócz jÄ™zyka polskiego uczono siÄ™ także jÄ™zyka niemieckiego. Jednak już od II poÅ‚ XIX wieku do I wojny Å›wiatowej jÄ™zyk niemiecki staÅ‚ siÄ™ jedynym, obowiÄ…zujÄ…cym jÄ™zykiem wykÅ‚adowym. W okresie nasilajÄ…cej siÄ™ germanizacji próbowano wprowadzić obowiÄ…zkowÄ… modlitwÄ™ oraz naukÄ™ religii w tym jÄ™zyku. MÅ‚odzież i ich rodzice zbuntowali siÄ™ przeciwko temu, podobnie jak we WrzeÅ›ni. Organizatorem wyżej wymienionego strajku byÅ‚ ówczesny uczeÅ„ StanisÅ‚aw Paruzal . Brali w nim udziaÅ‚ miÄ™dzy innymi WÅ‚adysÅ‚aw KÄ™pski, WÅ‚adysÅ‚aw Stanny, Antoni Mielcarek . MÅ‚odzież
W 1906 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny. Stoi on do dnia dzisiejszego przy drodze na Morgi. Mówi siÄ™ o nim stara szkoÅ‚a lub „czerwona” ze wzglÄ™du na kolor cegÅ‚y Jak na tamte czasy i na wiejskÄ… szkołę byÅ‚ to budynek duży, przestronny, z jasnymi salami. Dobre oÅ›wietlenie poÅ‚udniowo-zachodnie niewÄ…tpliwie wpÅ‚ynęło na poprawÄ™ warunków nauczania. MieÅ›ciÅ‚ on trzy sale lekcyjne, jednÄ… na parterze i dwie na piÄ™trze. Na poddaszu znajdowaÅ‚y siÄ™ mieszkania dla nauczycieli, a na parterze od strony podwórka mieszkaÅ‚ kierownik szkoÅ‚y. Przez pewien czas w szkole mieÅ›ciÅ‚ siÄ™ urzÄ…d pocztowy prowadzony przez żonÄ™ kierownika szkoÅ‚y. Najstarsi, obecnie żyjÄ…cy mieszkaÅ„cy CheÅ‚mc i okolic chodzili do „czerwonej” szkoÅ‚y.
W czasie okupacji hitlerowskiej „podstawówka” byÅ‚a zamkniÄ™ta dla dzieci polskich. Nieliczna mÅ‚odzież uczÄ™szczaÅ‚a do szkoÅ‚y w Tarnówku.
WiÄ™kszość jednak uczyÅ‚a siÄ™ w domach. Pierwszym powojennym rocznikiem absolwentów byÅ‚ rocznik 1945/46. ByÅ‚a to mÅ‚odzież, która rozpoczęła naukÄ™ przed wojnÄ…, a w czasie okupacji dochodziÅ‚a do szkoÅ‚y w Tarnówku.
Powojenne klasy były bardzo liczne i dlatego w czerwonej szkole było ciasno. Problem ten rozwiązano, gdy udostępniono szkole pomieszczenia w starym baraku. Młodzież uczyła się tam do 1952 roku.
Na wiosnÄ™ w 1949 roku rozpoczęła siÄ™ budowa nowego obiektu szkolnego. Wzniesiono go obok czerwonej szkoÅ‚y. Z braku dostatecznej iloÅ›ci funduszy zostaÅ‚a wykonana tylko l/3 zaprojektowanego budynku, to znaczy część póÅ‚nocna z czterema klasami. Prace trwaÅ‚y 2 lata. Budynek zostaÅ‚ oddany do użytku 1 lutego 1951 roku. W 1957 roku zaÅ‚ożono instalacjÄ™ elektrycznÄ… i przeprowadzono remonty, szczególnie w starym budynku.
Po licznych staraniach zostaÅ‚a zorganizowana SzkoÅ‚a Przysposobienia Rolniczego na prawach paÅ„stwowych o kursie dwuletnim. Otwarto jÄ… 3 listopada 1959 roku a zamkniÄ™to 18 października 1961 roku. ZajÄ™cia odbywaÅ‚y siÄ™ w salach szkoÅ‚y. UkoÅ„czyÅ‚o jÄ… 12 osób, z czego 4 ksztaÅ‚ciÅ‚o siÄ™ dalej w Technikum Rolniczym w KoÅ›cielcu i BrzeÅ›ciu Kujawskim.
Do lat pięćdziesiątych każda inauguracja i zakończenie roku szkolnego były rozpoczynane nabożeństwem w kościele parafialnym, pod wezwaniem św. Katarzyny. Przez następne czterdzieści lat młodzież na lekcje religii chodziła do kościoła z wyjątkiem lat 1957-58 kiedy to ksiądz proboszcz nauczał W szkole.
W latach 70-tych i 8O-tych szkoÅ‚a wspomogÅ‚a finansowo odbudowÄ™ Zamku Królewskiego w Warszawie oraz budowÄ™ pomnika szpitala Centrum Zdrowia Dziecka.
W 1986 roku rozpoczÄ™to prace modernizacyjne. ZaÅ‚ożono instalacjÄ™ centralnego ogrzewania i doprowadzono sieć wodociÄ…gowÄ… do sal. Po wielu latach staraÅ„ 19 października 1993 roku podczas uroczystego zebrania nastÄ…piÅ‚o otwarcie nowego skrzydÅ‚a szkoÅ‚y, w którym znajdujÄ… siÄ™ sanitariaty i szatnia. Otwarcia dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Kruszwica dr Tadeusz Gawrysiak oraz soÅ‚tys CheÅ‚mc pan Henryk Opasik.
88-121 Chełmce
Chełmce 51