W ramach obchodów Tygodnia Mózgu uczniowie naszej szkoły i oddziału przedszkolnego podjęli następujące działania:
W grupie 5-6 latków odbyły się zajęcia mające na celu wspieranie pracy mózgu poprzez różnorodne aktywności edukacyjne i ruchowe.
Dzieci obejrzały film edukacyjny” Mózg mam i o niego dbam”, który w przystępny sposób wyjaśniał, jak działa mózg oraz jak można o niego dbać. Po projekcji dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści filmu.
W ramach ćwiczeń wspomagających koncentrację dzieci rysowały w powietrzu i na papierze tzw. "Leniwą Ósemkę". Ćwiczenie to pozwoliło na aktywizację obu półkul mózgowych.
Następnie dzieci miały za zadanie odwzorować z klocków podane wzory. Ćwiczenie to rozwijało ich umiejętność koncentracji, spostrzegawczość oraz zdolności manualne. Dzieci uczestniczyły w zabawie z elementami kodowania, układając wzory i rozwiązując proste zadania logiczne na macie edukacyjnej.
Podczas zajęć przypomniano dzieciom o znaczeniu odpowiedniego nawodnienia organizmu. Wszyscy wspólnie wypili wodę, co było elementem metody Dennisona wspomagającej pracę mózgu.
Uczniowie klasy 1 uczestniczyli w zajęciach sprzyjających relaksacji i rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia. Na początku zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny "Jak dbać o mózg". Następnie przyniosły swoje poduszki i przytulanki i wygodnie ułożyły się na materacach. W takiej atmosferze relaksowały się przy muzyce relaksacyjnej oraz słuchowisku "O Lisku Chytrusku", co pozwoliło im się wyciszyć i skupić. Po chwili odprężenia przyszedł czas na ćwiczenie umysłu. Uczniowie z zapałem rozwiązywali krzyżówki, sudoku, zadania logiczne oraz wykreślanki. Aktywności te nie tylko rozwijały ich umiejętności analityczne, ale także dostarczyły dużo radości i satysfakcji.
Uczniowie klasy 2 na początku lekcji obejrzeli film edukacyjny wprowadzający do tematyki zajęć pt. „Jak działa mózg? Budowa mózgu”. Zapoznali się z budową mózgu i funkcjami jakie pełnią poszczególne płaty mózgowe. Dowiedzieli się, że jest on jednym z najważniejszych i jednocześnie najbardziej skomplikowanych narządów w ludzkim ciele, a także jak o niego dbać. Uczniowie poznali kilka prostych sposobów na poprawę pamięci, aby zachować aktywność umysłową i dobrą pamięć na długie lata. To niezwykle ważne, ponieważ mózg nie odpowiada jedynie za naszą pamięć, ale pomaga nam w naszym codziennym funkcjonowaniu. Następnie wykonali kilka ćwiczeń usprawniających pracę mózgu: rysowanie w tym samym czasie, dwoma rękoma różnych figur geometrycznych, kręcenie rękoma w różnych kierunkach (prawa kółko do przodu od siebie, lewa kółko od tyłu do siebie), rozpoznawanie dźwięków, rozwiązywanie sudoku na stronie Matzoo, labirynt mózg (karta pracy).Na koniec zajęć odbyli „wyprawę do wnętrza mózgu”, czyli wykonali model mózgu z kalafiora.
Uczniowie klasy 4 na zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego dowiedzieli się na czym polega efektywna nauka, zabawa, budowanie relacji z innymi, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz jak należy dbać o relaksację mózgu, aby mieć pozytywne nastawienie do życia.
Dla uczniów klas 4-8 pani pedagog przygotowała gazetkę szkolną dotyczącą mózgu pt. ” Wszystko zaczyna się od mózgu”.
Wszystkie działania przebiegły w miłej i twórczej atmosferze, a dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w proponowanych zadaniach. Był to doskonały sposób na połączenie nauki z relaksem oraz rozwijanie sprawności umysłowej poprzez zabawę.
88-121 Chełmce
Chełmce 51