Uczniowie klas I-III udali się 22 października na wycieczkę do Torunia, pod opieką swoich wychowawczyń: Anny Dębowskiej, Małgorzaty Zawickiej i Emilii Lewandowskiej. Głównym celem tej wyprawy było spotkanie z historią i teatrem. Toruń to miasto pełne zabytków i pomników pamięci. My wybraliśmy te najbardziej znane i najczęściej odwiedzane. Jednym z symboli tego miasta jest Krzywa Wieża, więc nie mogło jej zabraknąć na trasie naszej wędrówki. Porozmawialiśmy o wybitnym astronomie Mikołaju Koperniku, pod jego pomnikiem. Odwiedziliśmy legendarnego Flisaka i żaby oraz sympatycznego Osiołka, który w dawnych czasach pełnił rolę pręgierza do karania strażników miejskich.
Jako uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej nie mogliśmy pominąć w swoim spotkaniu z historią, pomnika gen. bryg. prof. dr hab. Elżbiety Zawackiej „Zo”, oficera Armii Krajowej. Pani profesor była emisariuszką, kurierem dowódcy AK Stefana Roweckiego „Grota”, jedyną kobietą cichociemną. Po wojnie współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundację „Archiwum Pomorskie AK” w Toruniu. Odznaczona dwukrotnie Orderem Virtuti Militari i Orderem Orła Białego. Była Kustoszem Pamięci Narodowej i Honorową Obywatelką Torunia. Drogę powrotną przez Wisłę przejechaliśmy najnowszym mostem toruńskim, imienia gen. Elżbiety Zawackiej.
Największe emocje wzbudziło w nas spotkanie z aktorami i teatrem. Spektakl pt. „Ronja, córka zbójnika” według powieści Astrid Lindgren, w wykonaniu teatru czeskiego, był dla nas niezwykłym doświadczeniem emocjonalnym i językowym. Okazało się, że język czeski jest bardzo podobny do polskiego, przy tym aktorzy grali tak emocjonalnie i sugestywnie, że byliśmy przez dwie godziny zauroczeni. Poznaliśmy dzięki tej sztuce elementy teatru pantomimy, musicalu oraz akrobatyki. Aktorzy niezwykle utalentowani wokalnie i sportowo wzbudzili w nas zachwyt. Długo biliśmy brawo, machaliśmy do aktorów i wyrażaliśmy emocje okrzykami. To był piękny dzień, pełen nowej wiedzy, doświadczeń i przeżyć.
88-121 Chełmce
Chełmce 51